Wrzosowa 79 27-200 Starachowice, Polska
+48 791225050
stowarzyszenie.jezafrykanski@gmail.com

Warunki dla jeża pigmejskiego

Sekcja Jeży Pigmejskich

Tekst jednolity, wprowadzony w listopadzie 2019

OPIEKA

Część A
WARUNKI:

1. Minimalne warunki przestrzenne dla jeża wynoszą 1,2 m2 powierzchni życiowej. Przy czym na powierzchnie życiową składają się:

– sypialnia, w której muszą zmieścić się niezbędne akcesoria: kryjówka, miska na jedzenie, miska/poidełko na wodę, kuweta/miejsce przeznaczone na załatwianie potrzeb fizjologicznych,

– wybieg/wydzielona część pokoju, która jest zabezpieczona w taki sposób, aby uniemożliwić uszkodzenia ciała i zapewnić odpowiednie warunki termiczne jak i dostęp do miejsca schronienia

2. Samce bezwzględnie powinny być trzymane osobno, samice dopuszcza się trzymać razem – jednakże z zachowaniem szczególnej ostrożności. Osobniki płci przeciwnej łączymy w pary tylko w celu rozmnożenia.


3. Temperatura dla jeża musi wahać się na poziomie 22-26° C (dla samic w ciąży / z młodymi powinna być wyższa 24 – 27’ C), co zapobiega hibernacji i estywacji, które są bardzo niebezpieczne w przypadku pigmejskich jeży afrykańskich! Dogrzewać mieszkanie jeżyka możemy za pomocą odpowiednio zabezpieczonych – mat czy kabli grzewczych, sprawdzają się również ceramiczne emitery ciepła czy też żarówki imitujące światło księżyca – nie może to być żarówka, która świeci jeżowi w oczy. Każdy jeż powinien mieć zapewnione oświetlenie (w tym światło dzienne) przez minimum 11 godzin na dobę . Nie może to być żarówka, która świeci jeżykowi w oczy. Oświetlenie ma symulować dzień.

4. Nie wolno stosować podłoża nie przeznaczonego do użytku przez zwierzęta lub człowieka, np. słoma ze wsi, pellet do ogrzewania domu, piach budowlany, etc.

Zużytą ściółkę, należącą do odpadów mokrych powinniśmy zabezpieczyć, zamykając w osobnym foliowym worku. Nie zaleca się stosowania żwirków samozbrylających.


5. Zaleca się stosowanie ciężkich ceramicznych misek do pokarmu stałego. Wodę podajemy albo w misce, albo w poidełku – pamiętać należy jednak, ze obie metody maja swoje wady i zalety: miska często ulega zasypaniu trocinami, jej zawartość jest wylewana przez jeża, co wpływa na stan podściółki, natomiast poidełko, zwłaszcza kiepskiej jakości, może być przyczyną uszkodzenia zębów lub języka jeża.


6. Kolejnym ważnym elementem jeżowego mieszkania jest domek, który będzie zapewniał mu bezpieczeństwo. Może być wykonany z tektury, drewna czy materiału – przy ostatnim pamiętać jednak musimy o nitkach, które mogą być niebezpieczne dla Naszych podopiecznych.


7. Kuweta – część jeżyków będzie z niej korzystać, część – niestety nie.


8. Talerz do biegania lub kołowrotek do biegania o średnicy min. 28 cm jest stanowi niezbędne wyposażenie mieszkania dla jeża. Rury, papierowe rolki, maskotki czy piłeczki mogą stanowić zabawki dla jeża.

Zaleca się, aby jeż miał możliwość by swobodnie pobiegać poza swoim mieszkaniem (nie dotyczy jeży podłogowych) – jednak w każdym przypadku właściciel powinien zapewnić jeżowi bezpieczeństwo. Jeż powinien być wypuszczany na wybieg przynajmniej 2-3 razy w tygodniu


9. Jeżowe mieszkanie sprzątamy w godzinach wieczornych, wtedy, kiedy Nasz jeż jest już aktywny. Jak często? W zależności od potrzeb, a tutaj głównym wyznacznikiem może być fakt, iż nasz jeż korzysta, bądź też nie korzysta, z kuwety. Przy tego rodzaju zabiegach należy pamiętać o czystości miseczek (myć codziennie, zwłaszcza przy stosowaniu pokarmu mokrego), zabawek jeża oraz o użyciu, raz na jakiś czas, środków dezynfekujących.


10. Jeża nie wolno trzymać w pobliżu ognia, w przeciągu, w nadmiernie zadymionym/zawilgoconym pomieszczeniu. Nie można go narażać na bezpośrednie promienie słoneczne oraz wahania temperatury.

KARMIENIE

  1. Jeż potrzebuje dziennie 1-3 łyżek pokarmu, który ma od 70 do 100 kalorii. Często występującym zjawiskiem u jeżyków jest: nadwaga, której objawami są zwałki tłuszczu pod brzuchem oraz brak możliwości, by jeż zwinął się w kulkę. W przypadku nadwagi jeża należy zmienić karmę na taką, która zawiera mniej tłuszczy oraz zwiększyć ilość ruchu naszego podopiecznego.
  2. Skład analityczny prawidłowej karmy dla dorosłego jeża: białko 22% – 35%, tłuszcz 5% – 16%, włókno (błonnik) 2% – 15%.Procentowa zawartość białek, tłuszczy czy włókna, est ściśle zależna od zawartości wody w karmie. Trzeba najpierw wyliczyć jaki będzie skład procentowy, jeśli zawartość wilgoci wyniesie 0% (wyliczamy więc tzw. zawartość składników w suchej masie).
    Na początek odejmij zawartość wilgoci od 100%, a później dziel zawartości kolejnych składników przez otrzymaną różnicę i mnóż przez 100. Przykład: ProActive Health Light
    Białko: 28%
    Wilgoć: 8%Na początek odejmujemy zawartość wilgoci od 100%:
    100%-8% = 92%
    A później dzielimy zawartości kolejnych składników przez otrzymaną różnicę i mnożymy przez 100:
    Białko: 28%/92% x 100 = 30,4%
  3. Dieta jeża powinna być urozmaicona (podawanie tylko suchych gotowych granulek  może powodować zablokowanie i perforację  jelita oraz doprowadzić do śmierci jeżyka) – ważne jest wprowadzenie do diety owoców, warzyw, gotowanego mięsa czy owadów karmowych.
    Uwaga: Występują przypadki, że na suchych granulkach jeżyki starły zęby i do końca życia miały problemy z gryzieniem pokarmu. Dlatego suche granulki dla kota, kotów, psów, szczeniąt – podajemy tylko i wyłącznie rozdrobnione. Dopuszcza się podawanie granulek namoczonych, jednakże należy liczyć się z ryzykiem zadławienia i uduszenia jeża pigmejskiego.

  4. Co można a czego nie można podawać? Podajemy zbilansowane mięso, niektóre ryby (np. łosoś, dorsz – filetowane), ryż, jajka oraz warzywa czy owoce (gotowane lub surowe, cienko starte). Owady karmowe, które najczęściej podaje się jeżom to mączniki, drewnojady, świerszcze, karaczany. Ich ilość w diecie powinna być ograniczona (otyłość). Jeże nie powinny być karmione: orzechami, awokado, cebulą, czosnkiem, selerem, winogronami, suszonymi owocami, czekoladą, owocami cytrusowymi, mlekiem ( produkty mleczne), wieprzowiną. Nie podajemy żadnych owadów i dżdżownic złapanych w naturze. Jeż powinien mieć stały dostęp do wody, najlepiej wody źródlanej.

  5. Wszystkie pokarmy powinny być w temperaturze pokojowej, co uchroni naszych podopiecznych przed biegunką.

III. ZDROWIE

  1. Pigmejski jeż afrykański jest zwierzęciem nocnym. Indywidualną kwestią jest godzina, w której się budzi. Jeden będzie aktywny już o 18, inny nie wyściubi nosa z domku, dopóki nie zgaśnie światło. W przypadku zagrożenia jeż zwija się w kulkę. Bardzo ważna w życiu jeża jest temperatura. Jeż ten nie zimuje, jest aktywny cały rok, jednak tylko w przypadku kiedy zapewnimy mu odpowiednią temperaturę, zapobiega to, jak wspominaliśmy wcześniej, hibernacji i estywacji, które zaś mogą być niebezpieczne dla afrykańskiego jeża pigmejskiego.
  2. Narządy płciowe samca znajdują się na brzuszku, samicy zaś obok odbytu. Ujście cewki moczowej samca znajduje się dalej od odbytu ( w okolicy pępkowej) natomiast srom samicy lokalizuje się w bardzo małej odległości do odbytu.
  3. Nie da się jednoznacznie określić ile jeż powinien ważyć, przyjmuje się, że ich waga waha się na poziomie 250 – 700g i wyróżnia linię małą, czyli jeżyki z wagą do 300g. (zwiększone ryzyko podczas ciąży samic), linię średnią – jeżyki do 500g. oraz linię olbrzymią, w której waga jeża przekracza 500g. – Nie mylić z otyłością.
  4. Do kąpieli jeża używamy letniej wody i delikatnej szczotki. Ważne jest by po takowej kąpieli jeża dobrze wysuszyć, unikając przeziębienia.
  5. Jeżykom dość szybko rosną pazurki na łapkach (zwłaszcza z tyłu), a zatem należy je skrócić. Obcinamy tylko martwą część pazurka, pozostawiając mały margines. Jeśli nie jesteśmy pewni, że damy radę – udajmy się do weterynarza.
  6. Namaszczanie (ang. anointing) to normalne zachowanie jeża, polegające na pozostawianiu na swoich kolcach białej śliny/piany. Zjawisko to zostało zaobserwowane w przypadku kiedy nasz podopieczny zetknie się z nowym, nieznanym dotąd lub intensywnym zapachem.
  7. Quilling to nazwa, którą określa się wymianę igieł jeża, zaobserwować ją możemy w 4,6,9 i 12 tygodniu życia jeżyka., trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jeżyk w tym czasie może być rozdrażniony, należy pamiętać by zapewnić mu więcej spokoju.
  8. Najczęstsze problemy zdrowotne to – > wypadnięcie gałki ocznej , wrzody , stłuszczenie wątroby spowodowane otyłością (może doprowadzić do marskości wątroby i śmierci) , guzy nowotworowe. Ponadto: utrata kolców (nie mylić ze zmianą kolców), łuszcząca się skóra (może być spowodowana suchą skórą lub też pasożytami zewnętrznymi), poszarpane uszy, wydzielina z uszu (często od roztoczy  – leczenie u weterynarza) , hibernacja i estywacja, stres (objawy to zielone odchody, biegunka i wymioty), urazy mechaniczne kończyny, wydzielina z oczu lub nosa, sztywność chodu, który spowodowany może być zapaleniem stawów, niedoborem wapnia, rzadko Syndromem Chybotliwego Jeża (ang. WobblyHedgehogSymdrome).

Normy hodowlane, informacje istotne dla osób nabywających jeżyka z certyfikowanej, legalnej hodowli.

Część B PRAWA I OBOWIĄZKI HODOWCY

HODOWLA
Minimalne warunki przestrzenne dla hodowli i utrzymywania jeży w zarejestrowanych hodowlach wynoszą odpowiednio:
-0,5 m2 dla jednego osobnika

-w przypadku samicy z młodymi w wieku powyżej 5 tygodni 0,5 m2 + 10 % dla każdego dodatkowego osobnika,

-w przypadku grupowego utrzymywania samic 1m2 dla dwóch jeży + 10% dla każdego dodatkowego osobnika.

Hodowle muszą bezwzględnie akceptować warunki niezbędne do zachowania wysokiego dobrostanu zwierząt.

Zgodnie z zasadą „pięciu wolności” dobrostan zwierzęcia jest zapewniony, gdy spełnionych jest pięć następujących warunków (na podstawie FAWC, 1992; 1993, dostosowane do jeży):

– Zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, ponieważ posiada stały dostęp do wody pitnej oraz minimum raz dziennie dostęp do odpowiedniego pokarmu.

– Zwierzę jest wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego, ponieważ ma dostęp do bezpiecznego schronienia i wygodnego miejsca odpoczynku.

– Zwierzę jest wolne od bólu, urazów i chorób, dzięki odpowiedniej profilaktyce i/lub szybkiej diagnostyce i leczeniu.

– Zwierzę jest w stanie wyrazić większość swoich normalnych zachowań, ponieważ posiada wystarczającą ilość miejsca i zapewnione odpowiednie wyposażenie.

Dzięki odpowiednim warunkom mającym na celu zapobiegać psychicznemu cierpieniu, zwierzę nie odczuwa strachu lub niepokoju…

Normy hodowlane, info istotne dla osób nabywających jeżyka z certyfikowanej, legalnej hodowli.

PRAWA I OBOWIĄZKI HODOWCY

  1. Hodowca(…)
  2. Ma obowiązek prowadzić kartę miotu oraz karty hodowlane swoich jeży.
  3. Udostępnić lekarzowi weterynarii – na swój koszt – miot do przeglądu i uzyskać stosowne zaświadczenie weterynaryjne lub poświadczenie na karcie miotu.
  4. Wydawać jeże odrobaczone z kartą zdrowia (książeczką zdrowia), metryką i umową.

JEŻELI ZAKUPIŁEŚ JEŻA Z DOBREJ HODOWLI, ZAREJESTROWANEJ W NASZYM STOWARZYSZENIU I STWIERDZIŁEŚ NIEPRAWIDŁOWOŚCI – NAPISZ DO NAS.